Biometán
Bioplynová stanica Ožďany aktívne prispieva k ochrane životného prostredia a energetickému mixu budúcnosti.
Bioplyn je všestranný medzi obnoviteľnými zdrojmi energie. V mnohých oblastiach je alternatívou k fosílnym zdrojom energie. Bioplyn je flexibilný produkt s mnohými aplikáciami – či už ako zdroj elektrickej energie, na lokálnu výrobu tepla alebo diaľkové vykurovanie, alebo na napájanie do plynárenskej siete po modernizácii.
Základný princíp bioplynovej stanice je pomerne jednoduchý. Ako vstupné suroviny sa používajú obnoviteľné suroviny z poľnohospodárskeho sektora, živočíšne exkrementy a odpady z potravinárskeho/agropriemyslu.
Proces anaeróbneho rozkladu prebieha vo vzduchotesných fermentačných nádržiach - nazývaných "digestory" - pomocou baktérií. Do tohto procesu je zapojená široká škála druhov anaeróbnych mikroorganizmov, ktorých pomer populácií sa časom mení podľa zdrojových materiálov, pH, teplotnej krivky a trávenia. Baktérie sú podobné tým, ktoré sa nachádzajú v tráviacich systémoch hovädzieho dobytka alebo iných zvierat používaných v poľnohospodárstve.
Primárnymi produktmi produkovanými touto anaeróbnou digesciou je metán bohatý na energiu, ktorý môžeme použiť na výrobu energie, a oxid uhličitý, ktorý ako "zelený CO2" môže nahradiť fosílny CO2. Tieto plynné zlúčeniny sa oddeľujú od substrátu digestora a tvoria primárne zložky bioplynu. Bioplyn pozostáva z 50 až 75 percent metánu a 25 až 50 percent oxidu uhličitého, plus stopových plynov, ako je sírovodík. Digestát je konečný produkt, ktorý zostane po digescii – môže sa použiť ako hnojivo v poľnohospodárskom sektore na podporu rastu nových plodín.
V roku 2025 naša bioplynová stanica Ožďany prejde modernizáciu bioplynu na biometán.
Biometán má rovnaké vlastnosti ako zemný plyn. Môže sa privádzať do plynárenskej siete ako náhrada fosílneho zemného plynu, ktorý sa používa vo výrobe ako zdroj energie alebo sa používa v zariadeniach na kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie a iných zariadeniach na kombinovanú výrobu tepla a elektriny.
Následne pri prechode z bioplynu na biometán vzniká obohatený prúd CO2. V ďalšom kroku spracovania sa CO2 môže premeniť na kvapalný CO2, ktorý je potom vhodný na použitie v potravinárskom sektore. Tento CO2 potom môže nahradiť fosílny CO2 v mnohých aplikáciách – napríklad ako ochranná atmosféra pre potraviny, alebo môže nájsť využitie aj ako suchý ľad.
Využívanie bioplynu/biometánu a tým nahrádzanie fosílnych zdrojov energie môže pomôcť znížiť emisie uhlíka. Pomáha to nielen zabezpečiť dodržiavanie právnych cieľov Európskej únie v oblasti znižovania emisií CO2.
V účastnej modernej spoločnosti sa kladie veľký dôraz pri nákupe výrobkov na udržateľnú výrobu.